Предговор
Сажетак
Радови окупљени у другом делу темата „Транскултурне теорије“ резултат су дискусије вођене у јуну 2019. године на Институту за књижевност и уметност у оквиру округлог стола „Транскултурне теорије англографих аутора“. Они представљају наставак расправе о новој културолошкој парадигми обухваћеној појмом транскултура и покушавају да оцртају њен теоријски профил, установе њене епистемолошке домете и одреде њен укупни значај у савременим културолошким дебатама. Другим речима, аутори настоје да процене теоријску и практичну валидност транскултуре као феномена који је током протекле две деценије – бар на дискурзивном нивоу – стекао изразиту популарност у академским круговима светске хуманистике.
[...]
Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).